Zimowe sporty – technika biegania na nartach

Bieganie na nartach to jeden z niewielu rodzajów sportu, które bez obaw można polecić każdemu: temu bardzo młodemu i temu dojrzałemu, szczupłemu i tęgiemu, temu wysportowanemu i temu którego związek ze sportem polega jedynie na biernym przyglądaniu się. Co ciekawe, lekarze zalecają narciarstwo biegowe nawet kobietom w ciąży. Zanim jednak złapiemy za narty, warto poznać ten sport ,,od kuchni”.

Bieganie na nartach najłatwiej przyswoją ci, którzy mieli kiedykolwiek styczność z nordic walkingiem, czyli niezwykle popularnym chodzeniem z kijkami. Dlaczego? Ponieważ obie techniki są do siebie bardzo podobne.

Osoby będące w słabszej formie fizycznej, a także ci w podeszłym wieku powinni rozpocząć przygodę z nartami od narciarskiego, niezbyt długiego spaceru, z prędkością odpowiednią do indywidualnych możliwości.

Narty biegowe nie wymagają w zasadzie specjalnego treningu kondycyjnego, ale jeśli planujemy parodniowy wyjazd i kilkugodzinne codzienne bieganie, warto przedtem trochę potrenować w celu wzmocnenia mięśni rąk i nóg.

Jaką technikę jazdy wybrać?

Są dwa zasadnicze style jazdy na nartach biegowych: styl klasyczny i łyżwowy:

STYL KLASYCZNY – jest mniej skomplikowany i zdecydowanie łatwiejszy. Osoby początkujące od niego powinny rozpocząć swoją przygodę z „biegówkami”. Narty prowadzimy równolegle do siebie, a kiedy chcemy zwiększyć prędkość – musimy odepchnąć się jedną z nart, przesuwając ją do tyłu i równocześnie odpychając z całej siły przy pomocy kijka trzymanego w przeciwległej ręce.

STYL ŁYŻWOWY – wykazuje spore podobieństwo do techniki jazdy na łyżwach i jest znacznie trudniejszy do opanowania dla nowicjusza. Dlatego najbezpieczniej jest zacząć od opanowania stylu klasycznego, a następnie znaleźć szkółkę narciarstwa biegowego i tam szlifować swoje umiejętności.

Niezbędny sprzęt biegacza na nartach

Podstawowy ekwipunek to oczywiście narty z wiązaniami. Musimy dobrać odpowiednią ich długość do naszego wzrostu – obliczamy ją dodając do własnego wzrostu 10-20 cm i to jest właśnie optymalna długość nart dla nas. Należy pamiętać, że do wyboru mamy kilka rodzajów nart biegowych, warto więc wcześniej zapoznać się z ich właściwościami. Największe wzięcie w Polsce mają narty wąskie (ok. 5cm), nadające się do jazdy tylko po wyznaczonych trasach. Natomiast poza trasami można jeździć na nartach śladowych (ok.7cm) i backcountrach (ponad 7cm). Nie można również zapomnieć o butach – trzeba je dokładnie dopasować do typu wiązań, a długość kijków określimy dodając do wzrostu 25-30cm.