Odżywianie szarych komórek

Badania naukowe potwierdzają, że mimo iż mózg stanowi tylko 3% wagi naszego ciała, jego zapotrzebowanie na energię uzyskiwaną z pożywienia wynosi aż 20%. Zrozumiałe jest więc, że rodzaj spożywanych pokarmów wpływa istotnie na działanie szarych komórek.
Nie jesteśmy wprawdzie w stanie wpłynąć na naszą inteligencję, ale właściwie odżywiając mózg, możemy sprawić, że będzie on działał dużo bardziej precyzyjnie i niezawodnie.

Przede wszystkim orzechy i ryby

Nie bez powodu nasze prababcie dużą rolę przywiązywały do jedzenia orzechów, słonecznika i dyni czując, że doskonale wpływają na szybkie myślenie i pracę mózgu.

Dzisiaj wiemy, bo potwierdziły to badania naukowe, że dla prawidłowego funkcjonowania komórek mózgu – neuronów nieodzowne są nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. A to właśnie one występują w orzechach włoskich i laskowych oraz tłustych rybach: śledziu, łososiu, makreli, pstrągu i sardynce. Ich bogactwo zawierają także migdały i oleje.

Kwas foliowy i intelekt

O odpowiedniej ilości kwasów omega-3 w diecie nie powinny zapominać zwłaszcza kobiety w ciąży. To zapewnia bowiem prawidłowy rozwój mózgu dziecka już na etapie życia płodowego oraz w pierwszym roku życia.
Intelekt wzmacniają także witaminy z grupy B, szczególnie kwas foliowy, zawarty między innymi w brokułach, sałacie, szpinaku i suszonych owocach.

Pamiętaj o śniadaniu

Jeśli mózg będzie ustawicznie zaopatrywany w energię, może pracować intensywnie przez cały dzień. To zasługa węglowodanów zawartych w produktach zbożowych, ciemnym chlebie, kaszach i ryżu. Istotne, aby otrzymał ten pierwszy, poranny zastrzyk energii. Znakomite pod tym względem są płatki zbożowe z mlekiem. Sprawność umysłu i wysoką koncentrację mogą zapewnić także suplementy z dobrym, sprawdzonym składem.

Ruch na powietrzu i zdrowy sen

Doskonałą pamięć i koncentrację zapewniają sprawne połączenia między komórkami nerwowymi w mózgu. Osiągamy je wówczas, kiedy do mózgu trafia więcej krwi, a razem z nią więcej tlenu i glukozy. Jest to możliwe dzięki aktywności i wysiłkowi fizycznemu na świeżym powietrzu.

Gimnastyka mózgu

Wiemy, że systematycznej gimnastyki wymaga nie tylko ciało, ale także umysł – tylko wtedy zachowa sprawność na długie lata. Najlepsze na rozruszanie szarych komórek jest rozwiązywanie krzyżówek, uczenie się obcych języków i czytanie.