Jak pracować nad zmianą sylwetki i przyrostem mięśni?

Od tysięcy lat nic się nie zmieniło w kwestii postrzegania mężczyzn przez kobiety. Nadal obiektem pożądania jest mężczyzna: silny, zdrowy, z pięknie wyrzeźbionym ciałem.

Trudno się więc dziwić, że mężczyźni o przeciętnej lub zwyczajnie szczupłej budowie nawiązują bliskie kontakty z siłownią w celu oswajania się z kulturystyką, testosteronem i odżywkami dla sportowców.

Trzy kluczowe warunki

Aby móc w miarę szybko nabrać masy mięśniowej, trzeba najpierw spełnić trzy podstawowe warunki. Pierwszym z nich jest stworzenie odpowiedniego planu treningów, drugim zastosowanie specjalnej diety na przyrost tkanki mięśniowej (łącznie z suplementami na masę mięśniową), i w końcu umożliwienie mięśniom regeneracji po treningu. Jeśli nie zastosujemy się do tych zasad, nie mamy szans na szybki przyrost mięśni.

Do tych warunków należy na koniec dodać jeszcze jedną – nadrzędną – dyscyplinę. To dzięki niej uda nam się wytrwać w treningach i osiągnąć upragnione efekty.

Po pierwsze – trening

Aby trening mięśni przyniósł wymarzony wzrost masy mięśniowej, organizm musi otrzymać właściwe bodźce. To jest równoznaczne z podnoszeniem w czasie treningu dużych obciążeń przy niewielkiej liczbie powtórzeń w jednej serii.

Po drugie – dieta

Najlepszą metodą przy opracowywaniu diety na przyrost masy mięśniowej jest liczenie spożywanych kalorii i makroskładników (białko, węglowodany i tłuszcze). Mówiąc obrazowo, aby mięśnie rosły, musimy jeść więcej niż nasz organizm potrzebuje. Do powstania nadwyżki kalorycznej nie wystarczy samo białko – niezbędne są także węglowodany. Białko stanowi bowiem budulec mięśni, a węglowodany i tłuszcze to klej pozwalający stworzyć ich ,,konstrukcję”.

Po trzecie – regeneracja

Aby mięśnie mogły się rozbudowywać muszą mieć jeszcze zapewnioną możliwość odpoczynku i regeneracji. Dlatego bardzo istotne są odstępy czasowe między treningami i właściwa ilość snu.

Jeśli organizm będzie obciążony ostrymi treningami przez 7 dni w tygodniu nie będzie miał szansy na odnowienie i nawet mimo przyjmowania bezpiecznych suplementów na masę mięśniową, wyniki będą dalekie od oczekiwanych.