Halluksy i joga

Podporę całego ciała stanowią stopy – to na nich opiera się i przemieszcza jego ciężar. Od tego czy stopy są zdrowe i jak mocno na nich stoimy, zależy kondycja kolan, bioder i kręgosłupa. Sztywne i mało elastyczne i zdeformowane stopy znajdują swoje odzwierciedlenie w sztywności i niemrawości całego ciała.

Stopy chcą chodzić po ziemi

Natura przystosowała nasze nogi do chodzenia po miękkim podłożu, czyli po ziemi, a nie po utwardzonych i wyrównanych podłożach, jak chodnik czy asfalt.
Na takim podłożu stopy nie są w stanie wykorzystać w pełni swoich naturalnych możliwości i stają się coraz słabsze. Dodatkowe unieruchomienie stopy w bucie sprawia, że nie mają one pełnego zakresu ruchów, mięśnie nie mogą pracować prawidłowo, a krew krąży słabiej.

Jak pracuje stopa

W naturalnych warunkach podczas chodzenia noga odbija się z pięty. Jeśli chodzimy na obcasach, szczególnie wysokich – odbijamy się z palców, a siły w stopie rozkładają się niezgodnie z fizjologią. Normalnie połowa ciężaru ciała opiera się na tylnej części kości piętowej, czyli tzw. guzie piętowym, a reszta na kościach śródstopia i palcach. Wysokie szpilki powodują przeciążenia w przedniej części stopy. Dotyczy to szczególnie wewnętrznej krawędzi stóp, dużego palucha i powoduje stałą deformację stopy, a w końcu halluksy.

Zniekształcenia stopy zaburzają prawidłową biomechanikę ciała i przekładają się na deformacje kręgosłupa, skoliozy i skrzywienia, także bóle karku i szyi. Dlatego trzeba zawczasu szukać najlepszego rozwiązania na likwidację koślawego palucha.

Joga idealna na stopy

Idealną gimnastyką na zdrowe stopy jest chodzenie boso. Boso wykonuje się także ćwiczenia jogi, dzięki którym mięśnie dolnej części stóp odzyskują siłę i elastyczność. Właściwa postawa i praca stóp pozwala uzyskać solidne ,,ukorzenione” podparcie, a przy okazji umożliwia masaż 7 tysięcy receptorów nerwowych rozmieszczonych na stopach.

Asany stojące i inne

Najlepsze na odzyskanie naturalnej ruchomości i giętkości stóp jest praktykowanie stojących pozycji jogi. Uczą one nie tylko prawidłowego rozkładu ciężaru ciała, równowagi i koordynacji, ale także korygują jego postawę.
Istnieją także asany siedzące i leżące, które rozciągają i wzmacniają stopy ze szczególnym uwzględnieniem łuków na stopach.