Dobry słuch to skarb

Ucho jest narządem umożliwiającym odbieranie dźwięków i utrzymanie równowagi ciała. Rejestruje fale dźwiękowe o określonej częstotliwości, potrafi rozpoznać kierunek, natężenie, ton i barwę dźwięku.

Uszkodzenia słuchu to powszechna choroba zawodowa, a co trzeci dorosły Polak i co szóste dziecko w wieku szkolnym ma kłopoty ze słuchem. Wciąż jednak niewiele wiemy na temat największego winowajcy – hałasu i jego wpływie na problemy ze słuchem.

Ile decybeli wytrzyma ucho?

Dopuszczalny poziom hałasu, nie powodujący zaburzeń słuchu wynosi 60 decybeli – poziom hałasu w miastach wynosi średnio 70-80 decybeli. W pomieszczeniach mieszkalnych bezpieczna norma to 30/40 decybeli.

Dźwięki o natężeniu powyżej 90 decybeli mogą osłabić słuch, a te powyżej 120 decybeli powodują już mechaniczne uszkodzenia. Próg bólu ludzkiego ucha to 140 decybeli.

Ziewaj dla zdrowia uszu

Około 30% naszego społeczeństwa – i to coraz młodszego – narzeka na tzw. szumy uszne, czyli dźwięki, które słyszymy nawet w ciszy – to także skutek wszechobecnego hałasu.

Sprawdzonym, a zarazem prostym sposobem na udrożnienie ucha jest zwykłe ziewanie, poruszanie żuchwą na boki i dodatkowe przełykanie śliny. To doskonała profilaktyka tzw. urazu ciśnieniowego ucha.

Słuch motocyklistów

Amerykańscy naukowcy zajęli się niedawno niedosłuchem u motocyklistów. Doszli do bardzo ciekawych wniosków. Otóż najgorsze spustoszenia, prowadzące nawet do utraty słuchu powoduje nie sprzęgło, czy rura wydechowa (chociaż mają w tym znaczący udział), ale wiatr. Wiatr, który podczas jazdy z prędkością 55km/godz gwiżdże wewnątrz kasku z mocą dochodzącą do 110 decybeli. To dawka hałasu porównywalna z wytwarzaną przez pracująca piłę mechaniczną. Jeśli nie zabezpieczymy uszu stoperami dousznymi, nie powinniśmy jechać dłużej niż 15 minut.

Uwaga na patyczki do uszu!

Na problemy ze słuchem możemy narazić się używając patyczków higienicznych do czyszczenia uszu. Nie tylko nie wyciągniemy woskowiny, ale popchniemy ją dalej, w stronę błony bębenkowej, co może doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Poza tym woskowina chroni uszy przed ciałami obcymi, insektami i nawilża przewód słuchowy.