Dlaczego warto dołączyć zieloną kawę do diety?

Kawa należy dzisiaj do podstawowych artykułów spożywczych na świecie. Największą jej produkcją szczycą się: Brazylia, Wietnam, Kolumbia i Indonezja. Z kolei rekordowym importerem kawy jest Japonia – w samym Tokio funkcjonuje około 10 tys. kawiarenek serwujących kawę.

Polacy spożywają rocznie około 3 kg kawy, dla porównania Skandynawowie – 12 kg.
Drzewka kawowca zaczynają owocować zazwyczaj po 5-7 latach od posadzenia, wydając owoce podobne wyglądem do wiśni. Każdy owoc posiada w środku dwie pestki – to właśnie te ziarenka po stosownej obróbce służą do przygotowania napoju, jaki znamy.

Etiopia ojczyzną kawy

Nie wszyscy wiedzą, że ojczyzną kawy jest Etiopia, gdzie znano ją już w I tysiącleciu przed naszą erą. Uprawę drzew kawowych zapoczątkowano w VI wieku n.e., ale do Polski trafiła dopiero w XVII wieku, po zwycięskiej bitwie pod Wiedniem.

Niezwykłe zalety zielonej kawy

O jej właściwościach prozdrowotnych napisano już tomy, mimo że jest kwaśniejsza, z mniejszą ilością goryczki i nie ma tak pięknego aromatu jak jej czarna siostra. Doskonale dotlenia organizm, likwiduje zmęczenie, podnosi ciśnienie krwi i zwiększa sprawność umysłu. Obniża ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera i Parkinsona. I co najważniejsze – posiada kilkakrotnie więcej antyoksydantów i polifenoli ( wśród nich kwas chlorogenowy – ACG) od zielonej herbaty.

Tajemniczy kwas chlorogenowy i kofeina

Ogromną zaletą zielonej kawy jest przyspieszanie metabolizmu, a tym samym wspomaganie skutecznego odchudzania.
Japońscy naukowcy odkryli, że połączenie w jej ziarnach kwasu chlorogenowego i kofeiny – zmniejsza przyswajalność glukozy, a równocześnie blokuje możliwość magazynowania tłuszczu w organizmie. Zostaje on zmuszony do korzystania ze swoich zapasów.

Zielona kawa jako naturalny spalacz tłuszczu została uznana za jeden ze skuteczniejszych środków odchudzających na rynku. Odchudzanie z jej pomocą stało się modne, a zrzucanie zbędnych kilogramów o wiele łatwiejsze.

Przyrządzamy ją podobnie jak kawę czarną, zalewając wodą o temperaturze około 90-95 stopni Celsjusza.