Dlaczego konieczne jest leczenie grzybicy

Grzybica stóp (łac. Tinea pedis) i paznokci (łac. Onychomycosis) nie jest wyłącznie problemem estetycznym – nie leczona osłabia system immunologiczny i wzmaga intensywność przebiegu nękających nas chorób przewlekłych.

Konsekwencje nieleczonej grzybicy.

Pojawienie się grzybicy jest symptomem, że cały organizm został zaatakowany przez grzyba, który zagnieździł się w naszym ciele i karmi się nim.
Symptomy tej choroby są bardzo krępujące: pieczenie i swędzenie stóp, wykwity grzybicze i przebarwienia na paznokciach, a także ich rozwarstwianie się.

I chociaż grzybica stóp nie spowoduje naszej śmierci, to jednak uaktywnia wszystkie choroby, z którymi się borykamy. Jeśli chorujemy na przykład na przewlekłe choroby wątroby lub nerek, to istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że grzybica zaostrzy stan chorobowy tych organów wewnętrznych.

Grzybica to powszechne schorzenie

Statystyki podają, że w naszym kraju około 20% osób jest zaatakowanych grzybicą. Nie wszyscy mają świadomość, że jedynie wczesne stadium choroby daje szansę na całkowite wyleczenie. Grzybica stóp i paznokci nigdy nie wyleczy się sama, będzie też sukcesywnie rozprzestrzeniała się na pobliskie tkanki lub odrębne narządy. Znane są przypadki przeniesienia się grzybicy z jamy ustnej do płuc, a z narządów płciowych na układ moczowy. Dlatego należy podjąć natychmiastowe leczenie grzybicy stóp i paznokci, najlepiej zdecydować się na kurację, która będzie w 100% skuteczna.

Wygasanie i nawroty objawów

Objawy grzybicy mają czasem tendencje do samoistnego zanikania i nawracania, ale musimy wiedzieć, że takie chwilowe złagodzenie, czy nawet ustąpienie symptomów nie świadczy o wyleczeniu grzybicy.

Większość odmian grzybicy można pokonać aplikując miejscowo (albo doustnie) leki grzybobójcze. Kuracja trwa zazwyczaj około 2 tygodni, podstawowym warunkiem powodzenia jest permanentne, nieprzerwane leczenie, bo tylko ono pozwala uniknąć nawrotu choroby.

Dużo trudniej niż grzybicę stóp czy paznokci rozpoznaje się grzybice wątroby, płuc, nerek i mózgu, są też o wiele trudniejsze w leczeniu. Dlatego tak ważne jest szybkie zdiagnozowanie i skuteczne rozprawienie się z pojawiającą się jakąkolwiek formą grzybicy i nie dopuszczenie do jej rozprzestrzenienia się.