
Bywa tak, że pomimo szczerych chęci nie możemy uzyskać szczupłej sylwetki. Dlaczego? Ponieważ nie mamy odpowiedniej wiedzy, która pomogłaby usystematyzować nasze działania i ostatecznie dotrzeć do upragnionego celu. Poniżej znajdują się wszystkie ważne i przydatne informacje w pigułce – sprawdź ile z nich jeszcze nie znasz.
Wygląd zewnętrzny jest dla nas ważny, dlatego jedno z najczęściej spotykanych postanowień brzmi: ,,schudnę x kilo”. Zazwyczaj jednak na obietnicach się kończy. Naturalnie – nie ma nic złego w zaokrąglonej figurze, pod warunkiem, że jesteśmy z nią szczerze pogodzeni i lubimy siebie w takim wydaniu. Jeśli jednak posiadamy niezdrową nadwagę lub nie jesteśmy zadowoleni z tego jak wyglądamy, należy wziąć sprawy w swoje ręce i wprowadzić kilka kluczowych zmian.
Smukłe ciało to styl życia
Notoryczny błąd osób walczących o szczupłe ciało to tworzenie planu krótkoterminowego. Większość z nas myśli ,,Do końca miesiąca reżim, a później wracam do dawnych nawyków”. Tymczasem w ten sposób tylko skazujemy się na efekt jojo. Na początku swojej drogi trzeba sobie uświadomić, że smukłe ciało to styl życia. Aby osiągnąć wymarzoną figurę, a później ją utrzymać należy nieco zmodyfikować swoje dotychczasowe przyzwyczajenia. I żeby nie było wątpliwości – zmodyfikować na stałe.
Jesteś tym co jesz
Szacuje się, że aż 70% sukcesu w drodze do wyśnionej figury stanowi nasza dieta. Dlatego tak ważne jest, byśmy zwracali uwagę na to: co jemy, ile jemy, jak jemy. Kiedy ustalimy pewne reguły w tych trzech kwestiach, wszystko od razu wyda się łatwiejsze.
– CO JEMY – należy dostarczać sobie zróżnicowane składniki pochodzące z różnych sekcji piramidy zdrowego żywienia. Nie powinniśmy ograniczać się tylko do białka lub tylko do węglowodanów. Rozsądna i zbilansowana dieta zakłada w swoim jadłospisie także składniki typu: warzywa, owoce, produkty zbożowe, ryby, tłuszcze roślinne, chude mięso. Wbrew pozorom, nie trzeba sobie odmawiać wszystkiego, by cieszyć się szczupłą figurą. Kluczem jest jednak zdrowy umiar, który powinien wytyczać nam pewne granice. Warto z góry ustalić zasady, aby później nie pogubić się pod wpływem codziennych słabości.
– ILE JEMY – To ile jemy jest równie ważne jak to, co jemy. Najczęściej spotykaną metodą jest 5 posiłków dziennie przyjmowanych w regularnych odstępach. Jest jednak rzesza ludzi, dla których 5 posiłków to za dużo i uszczuplają to menu do 3 pozycji. Jest to kwestia indywidualna i można przetestować obydwie wersje, aby sprawdzić, która z nich będzie dla nas najlepsza. Najważniejsze jest to, byśmy nie odczuwali ciągle głodu. Wytyczając konkretne pory posiłku i unikając podjadania robimy bardzo duży krok w stronę szczupłego ciała.
– JAK JEMY – nie chodzi tu oczywiście o maniery przy stole, ale o to, by jeść bez pośpiechu. Istnieją co prawda gorący zwolennicy przeżuwania wszystkiego 24 razy, jednak i bez tego można schudnąć. Wystarczy spożywać swoje posiłki powoli i – co najważniejsze – nie w biegu. Tzw. ostrożne jedzenie daje czas, by nasze ciało odebrało sygnał, że już jesteśmy najedzeni. W ten sposób zjemy dokładnie tyle, ile potrzebujemy. Kiedy jemy szybko, i nieuważnie, nawet po skończeniu posiłku, odnosimy błędne wrażenie, że jesteśmy wciąż głodni. Warto także zapamiętać, by nie jeść przed telewizorem. Wtedy bowiem sięgamy po przekąski bezwiednie i nie kontrolujemy tego ile jemy.
Sport to zdrowie
Aktywność fizyczna stanowi uzupełnienie zdrowego trybu życia. Regularny ruch pozwala utrzymać metabolizm na odpowiednim poziomie, poprawia naszą koordynację, sprawia, że jesteśmy bardziej elastyczni, a nasze ciało bardziej jędrne. Do regularnego sportu potrzeba wiele motywacji i samozaparcia i to one są najważniejsze. To dzięki nim będzie nam się chciało wyjść z domu i wytrwać dłużej niż tydzień. Warto znaleźć swoją ulubioną dyscyplinę: bieganie, rower, ćwiczenia fitness, zumba, taniec, skakanie na skakance, etc. Nie należy robić czegoś tylko dlatego, że to jest modne lub dlatego, że ktoś nam kazał to robić. Ćwiczenia z przymusu szybko się znudzą, a my wrócimy błyskawicznie do starej, kanapowej rutyny.
Po wybraniu ulubionego sportu, należy zadbać o regularność. O wiele lepsze efekty przyniosą 4 półgodzinne treningi w tygodniu, niż jeden, trwający 2 godziny. Warto stworzyć sobie osobisty kalendarz sportowy, w którym rozpiszemy dni treningów oraz ich długość. Ważne też, by stopniować trudność ćwiczeń i nie pozostawać za długo na jednym poziomie.
Szczupłe ciało na wyciągnięcie ręki
Każdy z nas musi wypracować sobie swój system. Nie ma jednej, ogólnej recepty, która mówiłaby o tym jak schudnąć szybko i bez wysiłku. Warto również pamiętać, że odchudzanie to proces, który zajmuje więcej czasu niż kilka dni. Zapasu kilogramów, które zbieraliśmy miesiącami, nie zlikwidujemy w przeciągu tygodnia. Stosując się do powyższych reguł z pewnością dojdziemy do swojego celu, a wtedy pozostanie już tylko czysta radość i niezmierzona duma.