Czy feromony naprawdę uwodzą?

Według przeprowadzonych badań, prawie 50% dorosłych ludzi nie jest w stanie wyczuć zapachu androstenonu chyba, że występuje on w bardzo wysokim stężeniu. A ci którzy go wyczuwają twierdzą, że jego zapach nie jest zbyt przyjemny.
Przypomina coś pośredniego pomiędzy zapachem potu i uryny, a czasem wanilii.
Powstaje dzięki działaniu skórnych bakterii tlenowych – z bezzapachowych związków wydzielanych przez gruczoły potowe – w znacznym stopniu akcentuje męskość i dominację. Interesujący jest fakt, że Afrykanie są bardziej wyczuleni na ten związek niż Amerykanie.

Zależy kto i kiedy

Postrzeganie specyficznych zapachów feromonów jest zależne od osoby, która je wącha. Męskie feromony są zazwyczaj odpychające dla mężczyzn, a działają jak magnes na kobiety w czasie owulacji. Ale podczas menstruacji te same kobiety reagują na nie negatywnie.

To działa podświadomość

Feromony w czystej formie maja specyficzny, naturalny zapach zdrowego, atrakcyjnego fizycznie człowieka. Nie mają nic wspólnego z perfumami i bywają podniecające szczególnie w sytuacjach intymnych.
Uwodzicielska moc feromonów jest dostępna dla każdego –  nie wynika ona z pięknego zapachu i inaczej niż tradycyjne perfumy działają na poziomie podświadomym. Nawet jeśli tego świadomie nie odczuwamy odbierane są przez narząd nosowo-lemieszowy i przekazywane prosto do mózgu generując intensywne reakcje.

Kobiety preferują mężczyzn silnych

Feromony wykazują także wpływ na osobę, która je stosuje – zwiększają jej pewność siebie i bezpośredniość, czasem powodują większą śmiałość, czy wręcz arogancję. A ponieważ kobiety z natury gustują w mężczyznach silnych i pewnych siebie – taki mężczyzna staje się w ich oczach o wiele atrakcyjniejszy.

Niektórzy mają więcej

Niestety organizmy ludzkie wydzielają minimalne ilości feromonów, a ich skuteczność jest krótkotrwała.
Część mężczyzn posiada zdolność do produkcji naturalnych feromonów większą niż inni. To stanowi rozwiązanie zagadki dlaczego czasem mało urodziwi mężczyźni nie mają żadnego problemu z uwiedzeniem i zdobyciem najpiękniejszych kobiet.

Jednak na szczęście dla pozostałych mężczyzn naukowcom udało się zidentyfikować i zsyntetyzować androstenon i androstenol – dwa najważniejsze męskie feromony.