
Motywacja to motor napędowy, który pomaga nam osiągnąć założone cele. To dzięki motywacji dobiegamy do mety, kończymy ważny projekt, robimy 50 powtórzeń ćwiczenia zamiast 20. Ale co właściwie popycha nas do działania i jak zachęcić siebie samego do zrobienia czegoś, co nie do końca jest nam na rękę?
Na początek należy poznać swoje wartości. Jeśli będziemy wiedzieli co jest dla nas ważne, będzie nam łatwiej podążać w tym kierunku. Należy zadać sobie pytanie? Co w danej sytuacji jest dla nas najistotniejsze? Chęć awansu, dobre samopoczucie, utrzymanie dobrych relacji z bliskimi? Znając swoje pobudki możemy o wiele łatwiej wyznaczyć zgodne z nimi cele.
Zrozumieć cele i pragnienia
W chwili, kiedy zrozumiemy, że ważne dla nas wartości mają bezpośredni wpływ na motywację, będzie nam o wiele łatwiej zdobywać wyznaczone cele. Bo zrozumienie siebie i swoich pragnień to także zrozumienie swoich celów. Zawsze trzeba zastanowić się: ,,Po co to robię?”. Jeśli odpowiedź będzie na tyle zachęcająca, żebyśmy poderwali się do działania – oznacza że naprawdę dotarliśmy do sedna sprawy.
Motywacja wewnętrzna i zewnętrzna
Warto również wspomnieć o tym, że motywacja może mieć różne źródła pochodzenia.
Motywacja zewnętrzna – wywoływana jest przez czynniki inne niż my sami. Może przyjmować formę kar lub nagród w postaci materialnej lub niematerialnej.
Motywacja wewnętrzna – pochodzi wprost z naszego wnętrza. Jeśli mamy poczucie skuteczności własnych działań oraz świadomość, że mamy niczym niezmącone szanse na zdobycie tego, co sobie założyliśmy – stajemy się zmotywowani wewnętrznie.
Problemy z motywacją
Wszyscy miewają problemy z motywacją. W pewnym momencie ogarnia nas poczucie bezcelowości i opadamy z sił – wydaje nam się, że nie podołamy zadaniu. Skąd bierze się taki spadek motywacji?
– Mamy mało energii – czasami warto wrzucić niższy bieg i pozwolić sobie na relaks. Mozolna praca bez odpoczynku wpływa przecież na naszą wydajność. Dlatego należy zadbać o zdrowy sen i choćby chwilę odpoczynku, z dala od obowiązków.
– Mamy wątpliwości co do celu – w tym przypadku trzeba zastanowić się poważnie, czy w ogóle warto robić coś, co do czego nie jesteśmy przekonani i nie widzimy w tym żadnej wartości. Jeśli nie należy zwyczajnie z tego zrezygnować.
– Mamy problem ze strategią motywacji – niekiedy, wystarczy podzielić główny cel na mniejsze lub krótsze etapy niż robić wszystko za jednym zamachem. Innym razem warto zastanowić się nad nagrodą a nie karą za zrealizowanie zadania.