5 głównych błędów przeciwko zdrowiu

Chcesz wyglądać i czuć się zdrowo? Chcesz jak najdłużej pozostać w dobrej kondycji? Jeśli tak, staraj się unikać pięciu najbardziej typowych błędów zdrowotnych, jakie popełniamy. Oto one:

Picie niewystarczającej ilości wody.

Dla większości ludzi wypicie 8 szklanek wody dziennie jest dużym wyzwaniem. Istnieje jednak kilka prostych sposobów, aby utrzymać odpowiednie nawodnienie ciała. Wystarczy dodać do wody kilka jagód, malin czy truskawek a już jest o wiele smaczniejsza. Innym dobrym pomysłem jest picie wody z cytryną. Pamiętaj: odwodnienie organizmu powoduje zmęczenie, wahania nastroju, zaparcia i suchość w ustach. Z drugiej strony picie wody pozwala kontrolować apetyt, dzięki czemu będziesz w stanie utrzymać swoją wagę w ryzach. Tak więc wprowadź dobry zwyczaj wypijania co najmniej 8 szklanek wody każdego dnia.

Pomijanie posiłków

Kiedy pomijasz posiłki twój metabolizm spowalnia. W rezultacie zaczynasz mieć tendencję do przejadania się i w konsekwencji do przyrostu masy ciała. Ponadto, brak posiłku to brak witalności, które prowadzą do zmęczenia i senności w ciągu dnia. Dobrym rozwiązaniem jest jedzenie warzyw, owoców, orzechów i nasion. To pozwala na zwiększenie metabolizmu, powoduje napływ energii, poprawia trawienie i pozwala utrzymać apetyt pod kontrolą. Idealnie jeśli codziennie zjadamy trzy porcje warzyw i owoców.

Brak białka w diecie

Powinniśmy jeść duże ilości warzyw, aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość białka roślinnego, a przy tym niezbędną ilość kalorii. Doskonałym źródłem białka roślinnego może być gryka, konopie, spirulina czy nasiona szałwii hiszpańskiej -chia. Białko umożliwia kontrolę poziomu cukru we krwi i poprawia szybkość budowania masy mięśniowej.

Brak węglowodanów w diecie

Brak węglowodanów w organizmie jest powodem zmęczenia, bólu głowy, nudności i złego nastroju. Zwiększa także uczucie głodu. Jednak w przypadku węglowodanów należy dokonywać mądrych wyborów. Najwartościowsze węglowodany znajdziemy w produktach pełnoziarnistych, nasionach, warzywach i owocach. Trzeba także pamiętać aby nie jeść ich zbyt dużo.

Jedzenie nieodpowiednich tłuszczów

Spożywanie w nadmiarze, a dodatkowo nieodpowiednich tłuszczów nieuchronnie prowadzi do otyłości. Ale równie niekorzystne jest, jeśli nie dostarczamy ich wystarczająco dużo. Nasz organizm czerpie energię niezbędną do wykonywania codziennych obowiązków właśnie ze spalania tkanki tłuszczowej. Tak więc, aby pozostać w dobrej kondycji niezbędne jest dostarczenie mu kilku łyżek tłuszczu dziennie. Nie powinny to być oczywiście tłuszcze zwierzęce. Najbardziej wartościowy tłuszcz znajdziemy w nasionach, awokado, oliwie i maśle orzechowym.